Nasze kochane przedmioty systematycznego użytku

Kim bylibyśmy bez przedmiotów. Są one wszędzie i kształtują świat, w którym mieszkamy. Na pewno nie zawsze się o nie troszczymy, traktując je niczym mniejsze zło albo określając je mianem „złośliwości rzeczy martwych” (podczas, gdy nie chcą działać).
Wiemy jednak, że nie da się bez nich za dużo zdziałać, iż od zawsze przedstawiają uzupełnienie nas samych, wzbogacając nas jednocześnie jako gatunek ludzki.Kobieta siedząca na tarasie
Napisał: Phalinn Ooi
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kim stałby się prosty człek bez krzemienia albo bez nieskomplikowanych przedmiotów, które ułatwiały my codzienną pracę? Kim stałby się, gdyby nie mógł ściskać w ręku narzędzia, jakim straszyłdzikie zwierzęta. Kim bylibyśmy, gdyby nie łodzie, maszyny latające i pojazdy, gdyby nie (zobacz https://minirandki.pl/speed-dating-katowice) wymyślono koła. Rzeczy są niezastąpione, są tak ważne w historii świata, jak ich wynalazcy. Każdy zna żarówkę czy żelazko, ale nie wie, kto je wymyślił. Zanika stwórca, przedmiot pozostaje i staje się czymś ogólnodostępnym, niezastąpionym, czymś bez czego trudno wyobrazić sobie życia.

Weźmy przykładowo jakiegoś fotografa. Może być niezwykle uzdolniony, może mieć
Funkcjonalne pojemniki na żywność
Napisał: Phalinn Ooi
Na podstawie: http://www.flickr.com
niecodzienny zmysł do robienia wspaniałych fot, ale właśnie, gdyby nie aparat fotograficzny, jakim wykonuje własne fotografie jego próby zostałyby tylko w umyśle. Podobnie jak pisarz, który ma plan na dzieło, lecz nie posiada kartki i długopisu, aby przelać te wizje na papier. Kim stałby się fotograf bez pomocnych rzeczy w jego pracy, bez parasola fotograficznego, bez statywów oświetleniowych (parasol fotograficzny), bez sprzętu studyjnego jak reflektory, ekrany czy namioty bezcieniowe bez sprzętu studyjnego w postaci softboksów? Więcej o reflektorach i softboksach przeczytasz tutaj: sprzęt studyjny dla fotografa - reflektory.

Odpowiedź jest prosta: stałby się niespełniony, gdyż nie potrafiłby przenieść swoich wizji na czytelny nośnik, który każdy może poznać. Nie mógłby się pochwalić zdjęciem, musiałby to wszystko opisywać, lecz i tak inni mogliby nie zrozumieć jego wizji. Obecnie natomiast, w dobie wspaniałych narzędzi graficznych fotograf może jeszcze więcej. Jest w stanie upiększyć zdjęcie, dodać do niego elementy, rozjaśnić, zwiększyć intensywność kolorów, i tak dalej. Dzięki tego typu programom jego wizja i realizacja wybiega jeszcze dalej zbliżając się do perfekcji. Bez odkrycia rzeczy, bez coraz to świeżych, ulepszonych przedmiotów nigdy byśmy tego nie zdobyli.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-19 09:47:38
Tagi: narzędzia, zdjęcia, aparat fotograficzny, maszyny, elementy, przedmioty, sprzętu