Ład jest głównym elementem egzystencji każdego człowieka

Nasze życie jest zbyt skomplikowane, więc układamy wiele spraw, jak nam pasuje, jak łatwiej. Można to nazwać generalizacją, gdy za wszelką cenę pragniemy coś ułożyć, można nazwać to też mianem zapanowania nad uporządkowaniem rzeczy. Zarówno z jednego, jak i z drugiego rozwiązania wyjawia się pewna oczywistość, która mówi nam, że nieważne, jak i co, lecz zawsze będzie wszystko segregować i nazywać. Taką już mamy bowiem naturę. Kiepsko sobie wyobrazić pracę całych ludzkich cywilizacji: państwa, miasta, organizacji bez pewnych opanowanych schematów. Gdyby nie porządek nie istniałyby nazwy ulic, nie byłoby rejestracji, przez co odróżnialibyśmy samochody i motocykle po kolorach i znakach szczególnych (zarysowania, uszkodzenia).
koncert
Na podstawie: http://www.morguefile.com/
Od harmonii nie jest wolna przyroda, przecież wśród zwierząt każdego gatunku istnieje uporządkowanie, której nikt się nie stara zaburzyć. Zwierzęta ze swojej natury są mniej skomplikowani od ludzi, więc nawet nie mogą pomyśleć, że coś można zrobić nieschematycznie. Spójrzmy na domowego kota: on żyje, żeby polować, myć się i spać. Nie zdarza mu się myśleć, że mogłoby być inaczej (choć tak naprawdę nie wiemy, co ma w głowie).
Upraszczamy sobie Ziemię przygotowując mapy, segregujemy książki na półce, a uczęszczający do pracy w urzędach zarządzają na co dzień wielką masą dokumentów, z których każdy musi odszukać się w ogólnym porządku. Porządek istnieje w muzyce, jest rock, metal, rap, w portfelu (portfele dla fanów muzyki) – są przecież przedziałki na dokumenty, pieniądze i inne przydatne rzeczy. Nawet to czy nosimy przypinkę rockową, metalową czy rapową (przypinki muzyczne dla każdego fana) pokazuje pewien porządek, to czego słuchamy, to, co ma określać naszą spójną osobowość. Kiedy słuchamy rocka, metalu czy rapu na smyczy trzymamy psa, który ma się nas słuchać, rządzimy nim, dajemy mu do zrozumienia, co może, a czego nie. Porządek dla niego, jak i dla nas jest bezpieczny – pies potrzebuje pana, a człowiek psa. To wzajemne przestrzeganie porządku przynosi same korzyści.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-07 09:22:56
Tagi: rock, rap, portfel