Jarosławiec -doskonały propozycja na udane wczasy nad morzem!

Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa leżąca na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko leży między dwoma słynnymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

zajrzyj koniecznie
Napisał: mmlolek
Na podstawie: http://www.flickr.com
W związku z tym, iż Jarosławiec leży na skrawku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj niesłychanie czystą wodą (pierwsza klasa czystości) i plażami. W pobliżu nie ma także znacznych zakładów przemysłowych i ujść dużych rzek.Do dwutysięcznego ósmego roku plaże w Jarosławcu nie należały do najatrakcyjniejszych i przeważały tu przede wszystkim odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu niemniej jednak prace polegające na poszerzeniu i zabezpieczeniu plaży, a także nawieziono 10 tys. m³ piasku wywodzącego się z Ustki. Wielu bez wątpienia zainteresuje spore prawdopodobieństwo odnalezienia tutaj prześlicznych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z m.in. sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Piękną częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości dwóch kilometrów i wysokości dobiegającej do dwudziestu metrów, a także wydmy porośnięte przez drzewa iglaste i z nieczęsto spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach znajduje się sporo punktów widokowych, z których rozciąga się piękna panorama wybrzeża morskiego. Sporą popularnością cieszą się także przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej interesującym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z tysiąc osiemset dwudziestego dziewiątego roku o wysokości 33,3 m. Latarnia jest uprzystępniona do odwiedzania i stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w okolicy. Ciekawymi obiektami w Jarosławcu są także zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, obecnie restauracja (więcej w serwisie). Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu czaru dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu jest również mała przystań, z której w króciutkie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Kolorowe kutry rybackie stanowią nierozłączny, fantastyczny element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można także kupić dopiero co wyłowioną rybę.

Znaczną atrakcją Jarosławca jest aquapark zlokalizowany przy sanatorium Panorama Morska i 350 m od Bałtyku. Kompleks znajduje się pod gołym niebem i działa od maja do września. W aquaparku znajdują się trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny i basen wielofunkcyjny - zobacz. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj podgrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się także SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu są organizowane liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najbardziej znanych należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec biegną dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości około dwadzieścia osiem kilometrów przebiegająca przez poligon wojskowy, na którym częstokrotnie odbywają się ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około 20 km i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się też dwa malownicze jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-05-29 12:54:47
Tagi: latarnie, morze, turystyka, jeziora, plaże, Bursztyn, wydmy