Niezapomniany relaks nad morzem w Mielnie

Mielno to słynna miejscowość wakacyjna położona na polskim wybrzeżu i nad jeziorem Jamno. Równocześnie z sąsiadującą z nią miejscowością Unieście tworzy kompleks wypoczynkowo – rekreacyjny, znakomicie przystosowany by przyjąć wczasowiczów planujących odpoczynek 2014 nad morzem!

polecany serwis
Napisał: pawelkoszalin
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zasadniczymi walorami, dla których warto zobaczyć Mielno są przede wszystkim uwarunkowania przyrodnicze – umiejscowienie nad morzem Bałtyckim i jeziorem, ładna plaża i bardzo dobry mikroklimat. Wśród zabytków warto wyróżnić cztery obiekty. Pierwszym z nich jest gotycki kościół Przemienienia Pańskiego zbudowany w XV w., 750 m od wybrzeża morskiego. Jednonawowa, ceglano – kamienna świątynia spełniała kiedyś też funkcję obronną, o czym świadczy jego usytuowanie na niewielkim wzniesieniu, wkoło, którego widać ślady fos, a także tęgie mury i wąskie okna dwukondygnacyjnej wieży. We wnętrzu kościoła mieści się bardzo dużo cennych obiektów, m.in. barokowa ambona z XVIII w. z rzeźbami czterech ewangelistów, dwa dzwony kościelne, neobarokowy obraz Wniebowstąpienie, a także neogotyckie: chrzcielnica, wieczna lampka oraz dwa witraże w prezbiterium Dobry Pasterz i Święta Rodzina. Pozostałymi zabytkami są: park dworski z przełomu XVIII/XIX w., willa szachulcowa przy ul. Kościuszki 11 z początku XX w. oraz drewniany pensjonat przy ul. 1 Maja 13 z początku XX w. Interesującym obiektem jest również rzeźba jelenia mieszcząca się przed Urzędem Gminy, którą ufundował jeden z miejscowych ziemian, by uczcić udane polowanie. Należy również zobaczyć pomnik lotników, dwa betonowe bunkry oraz piękną aleję lipową biegnącą z Mielna do Mielenka.

Atutem Mielna jest przede wszystkim czysta, kilometrowa i piaszczysta plaża. Jej szerokość waha się od 30 do 54 m. Plaża jest drobnoziarnista, a na odcinku od ul. Słonecznej do Nurtu Jamneńskiego miejscami kamienista. Naokoło niej mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb jak również inne obiekty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży wiedzie droga spacerowa. Usytuowano tu również park nadmorski, w którym jest muszla koncertowa. W Mielnie turyści mogą cieszyć się niezwykle dobrym mikroklimatem. Powietrze jest tu bogate w sól i jod i jest nadzwyczaj pozytywne dla osób mających problemy z układem oddechowym.

Wiele atrakcji czeka na nas również nad Jeziorem Jamno. Jest to jezioro przybrzeżne, odgraniczone od morza Bałtyckiego mierzeją. Jamno jest bardzo znane wśród miłośników sportów wodnych. Na przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp” przy 140-metrowym pomoście działa wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. W sezonie istnieje możliwość wybrania się na rejs po jeziorze, stateczkiem wycieczkowym „Mila”.

Do interesujących wydarzeń odbywających się w Mielnie zapewne zaliczyć możemy Międzynarodowy Zlot Morsów w styczniu lub lutym, Nadbałtycką Wiosnę Esperancka, Magiczne Święto – Mieleńska Noc Świętojańska, Otwarcie sezonu żeglarskiego – Morski Klub „Tramp”, "Operę nad Bałtykiem", Bieg Śniadaniowy, Otwarcie Hyde Parku, Mieleńską Noc na Gorąco, Przegląd Teatrów Ulicznych i Festiwal Latawca oraz Folkową Fiestę czyli Dożynki Gminne.Trzeba wspomnieć, że przez Mielno przebiega parę szlaków rowerowych. Do najśliczniejszych z nich zaliczyć należy szlak Mielenko do Chłopów i Sarbinowa biegnący przez przy wydmowy las iglasto – liściasty.

*** Kompletną propozycję na wypoczynek dwa tysiące czternaście w Mielnie można wyszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl lub klikając na niżej umieszczone linki: - apartamenty nad morzem (znajdź w serwisie) - domki Mielno

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-06-08 12:53:43
Tagi: morze, wakacje, jeziora, urlopy, plaże, zabytki, przyroda, rekreacja, Mielno