W jaki sposób odmieniała się rola koni w życiu ludzi na przestrzeni setek lat?

W minionych i dawno zapomnianych czasach piękne konie spełniały rolę środka do przemieszczania. Na przeróżnych gospodarstwach wykorzystywano je do prac na gospodarce
.
Nieprawdopodobna moc tych niepozornych zwierząt była mocno wykorzystywana w przeróżnych dziedzinach życia. Chłopi zaprzęgali konie i orali przy ich użyciu własne pola. W rozwijających się miastach zwierzęta te były wykorzystywane do komfortowego zmieniania miejsca. Niektórzy zaprzęgali je do własnych powozów, inni na koniu podróżowali z jednego miejsca na inne miejsce. Z chwilą wynalezienia zmechanizowanych
koń
środków do przemieszczania się funkcja koni znacznie się zmieniła. Aktualnie konie (pensjonat dla konia) służą do rekreacji. Multum osób pragnie posiadać własnego konia żeby raz na jakiś czas wybrać się wierzchem na wyjątkową i relaksacyjną wycieczkę.I to właśnie z tego powodu stworzonych zostało mnóstwo stadnin koni, gdzie można trzymać swoje konie oraz w dogodnym czasie cieszyć się ich posiadaniem. Multum znanych gospodarstw agroturystycznych posiada konie (http://www.patataj.com/oferta/obozykonne/kolonie-konne/) wyłącznie po to, ażeby organizować w czasie zimy kulig. To świetna zabawa. Dzieci świetnie się bawią na sankach natomiast dorośli z reguły zasiadają w olbrzymich saniach i delektują się śnieżnobiałymi widokami. Kulig bawi nie tylko podczas podróżowania. Na ogół zakańcza się smacznym biesiadowaniem w otwartej przestrzeni pośród uśpionej zimą roślinności jak również w gronie uradowanych biesiadników.

Konie prócz roli rekreacyjnej pełnią znacznie poważniejszą rolę. Otóż w wielu sytuacjach robiona jest z ich użyciem hipoterapia - http://www.patataj.com/oferta/hipoterapia/. To forma rehabilitacji psychicznej i ruchowej. Metoda ta działa wieloprofilowo, czyli oddziałuje jednocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie. Hipoterapia przeprowadzana jest zarówno u małych dzieci, nastolatków, jak i u dorosłych ludzi. Obejmuje w głównej mierze osoby które są niepełnosprawne fizycznie jak również psychicznie. Dobroczynne dla zdrowia efekty kontaktu z koniem widoczne były już w starożytności. Aczkolwiek jako technika terapeutyczna pojawiły się w nowoczesnej medycynie dopiero w latach 60, szczególnie w neurologii, ortopedii i psychiatrii.

Widać z tego powodu, że konie mają zbawienny wpływ na ludzi. Budzą zainteresowanie jak również uznanie. Styczność z tymi zwierzętami dostarcza niezapomnianych wrażeń. Przynosi wypoczynek i w znacznym zakresie poprawia nastrój.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-10-27 09:16:18
Tagi: Rehabilitacja, Neurologia, stadniny, sanie