Hawaje - rajskie wyspy tylko dla fanów mocnych doznań

Nie bez przyczyny Hawaje określane są potocznie „Rajem na ziemi”. Archipelag osiemnastu wulkanicznych wysepek zlokalizowanych na środku Pacyfiku to jedno z najpiękniejszych miejsc na globie. Na ten niebiański pejzaż komponują się zielone doliny rozciągające się między wulkanicznymi stożkami wygasłych oraz cały czas działających wulkanów a również poetyczne klifowe wybrzeże. Naokoło kameralnych zatokowych wybrzeży rosną palmy jak też bujna tropikalna flora. W oczy się rzuca zielona barwa wody oraz jej przejrzystość.
hawaje
Napisał: Ron Cogswell
Na podstawie: http://www.flickr.com
Bajeczny podzwrotnikowy Sri Lanka klimat powoduje, że przez okrągły rok dominuje tu „lato” i nawet w okresie kalendarzowej zimy jak także w pozostałych porach roku temperatura waha się w granicach 21 –30 stopni Celsjusza. Hawaje (oferta) odkryte zostały stosunkowo późno, bo dopiero w 1778 roku. Dokonał tego kapitan James Cook, który notabene umarł na wyspach . Jak się szacuje, James Cook zastał na wyspach niepełen milion mieszkańców, jacy dawno utracili łączność ze światem. Luźny styl życia oraz pokojowe podejście charakterystyczne dla owej ludności pozostały w kulturze Hawajczyków do dzisiaj.

Jest tu wiele romantycznych zakątków, natomiast na przybrzeżnych wodach dostrzec można życie wielorybów. Największą wyspą archipelagu jest Wielka Wyspa mieniona też Hawaii. Malutko jest tu malowniczych plaż a te nieliczne i tak często przykrywają wulkaniczne popioły. Wyspa cały czas rośnie, a to za sprawą cały czas czynnego wulkanu Kilaulea wylewającego lawę do oceanu. Hawajczycy z Hawaii przyzwyczaili się do przestawania z aktywnymi wulkanami oraz do powietrza przesiąkniętego wonią dymu a także siarki.Mniej czy też bardziej gwałtowny wypływ lawy zatapiającej drogi a również często unicestwiającej zabudowania jest tu czymś zwyczajnym. Zaplanowany w tym miejscu Hawaii Volcanos National Park przynależy do najbardziej malowniczych a przy tym niezwykłych parków w USA. Znajdują się w tej okolicy 2 z najogromniejszych wulkanów świata, Mauna Loa (4170 m) oraz Mauna Kea (4205 m). Zwiedzając park wytyczonymi trasami zobaczyć możemy skutki poprzednich wybuchów a również stałą wulkaniczną aktywność rejonu. Nie należy do wyjątkowości obserwacja wycieku rozgrzanej do czerwoności magmy. Z pewnością wycieczki na Hawaje przynależą do tych niezapomnianych podróży, o jakich się nie zapomina.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-01-27 10:37:21
Tagi: wyspa, Hawaje, archipelag